Private education; a small portion of the price.

 

 
 
 

Tuition

NO ADDITIONAL FEES or book/supply charges -- everything is included in tuition costs.

PLEASE NOTE: we are VERY FLEXIBLE about payment plans and options that make tuition work for family budgets. PLEASE CALL if you have any questions about your personal situation -- we can usually find a way to make things work!

 

Writing Workshop

Tuition: $2200

2 days per week
1 hour each day

No homework
No credits

Supplements public school classes

 

CORE CURRICULA

1st, 2nd, 3rd Year programs
(includes history, English, French, drama, art)

Tuition: $6950

includes:
Registration fee: $850
School fee: $1500
Tuition: $4600

4 days per week
2 hours each day

Supplants public school classes
Credits in ELA & social studies

High School classes

Tuition: $5150 1st class
additional class $1800

includes:
Registration fee: $850
School fee: $1500
Tuition: $2800

Block schedule:
90 minute classes
MDHS A or B days

Supplants public school classes
Credits in English/ELA, history, and math (when offered)

 
 

Compare

Preschool in McCall = $215-$700/month
 ($2150-$7000/year)
                            

Our accredited CORE programs = $580/month
(12 payments, June 2018-May 2019)
                                                                  

One accredited single HS class = $430/month  
(12 payments, June 2018-May 2019)

add a second HS class for only $150/month
(12 payments, June 2018-May 2019)

 

Financial Aid

Families wishing to be considered for financial aid must annually submit a Parents' Financial Statement. Parents are also required to submit their most recent tax information.

The goal of the Financial Aid Committee is to insure that each family's financial contribution toward tuition is a feasible annual contribution. The deadline for all financial aid applications is July 15.

Payment Plans

Tuition paid in 12 monthly installments (June 1 - May 1).

Tuition paid in two installments (two-thirds by September 15; balance by December 15).

Tuition paid in one installment (due September 15).

 

“This is a win-win for everyone involved — for the public schools and the students... You do everything that you say you do!”


Tom Farley (Team Leader, AdvancED Accreditation Team, visiting The North Fork School in February, 2015); retired Deputy Idaho State Superintendent of Schools.

 
 
 
 
 
 
 

Billing Policy

When you decide to send your child to a private school, you are agreeing to pay for your portion of the expenses of making that opportunity available to the community for the entire school year.  Although NFS billings are divided into September and December payments, this is merely for the convenience of families’ financial planning; it does not indicate first semester/second semester charges.

Tuition does not simply cover an hourly rate for teachers, as if we were teaching swimming or gymnastics. The yearly expenses of the school must be covered, whether or not students finish the year. This is also true for students who join classes late in the year: a simple pro-ration based on monthly division of the fees is not adequate to cover our costs.  All parents must read & sign the agreement on the Family Registration Form to indicate that they understand this billing policy.

 
“When I enrolled my son in North Fork’s math program, money was tight: it was hard to come up with, and it was worth every penny.

After high school graduation, my son studied computer science in college. His transition from the North Fork curriculum to college-level math was seamless. Today he works in Silicon Valley, thanks in part to the sound foundation he received at North Fork School.

I recommend the North Fork School curriculum without reservation. Any parents who want to give their child a competitive academic advantage in the world outside of our little Valley would do well to consider the North Fork School.”

— Anne McKee, McCall

     photo licensed by  Creative Commons : Money, Money, Money by peddhapati

 photo licensed by Creative Commons: Money, Money, Money by peddhapati

“Jeez... Thank you for putting me in Writer’s Workshop. I learned more there than in my English 102 class right now. I learned how to create a well-done and well-cited research paper in 4th grade and Marie did a 500,000x better job than my current college instructor.

If you’re going to pay $6,000 for school then go with North Fork. Because this [college course] is a pretty pathetic class. I wish I would have realized what these classes were about because I could have easily tested out of these college-level English classes with knowledge I learned in 4th and 5th grade....”

— (name withheld to protect innocent college instructors...)